Počet výsledků: 34

Otevřít filtraci

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu neboli SSRI (zkratka pochází z anglického názvu selective serotonin reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají zejména při léčbě deprese. SSRI zabraňují tomu, aby byl serotonin přepravován ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství serotoninu. SSRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příklady SSRI jsou citalopram, fluoxetin apod. Viz také inhibitor, serotonin, antidepresiva.

Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu neboli SNRI (zkratka pochází z anglického názvu serotonin and noradrenaline reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají zejména při léčbě deprese. SNRI zabraňují tomu, aby byly serotonin a noradrenalin přepravovány ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství serotoninu a noradrenalinu. SNRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příkladem SNRI je venlafaxin. Viz také inhibitor, serotonin, noradrenalin, antidepresiva.

Inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu a dopaminu neboli NDRI (zkratka pochází z anglického názvu noradrenaline and dopamine reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají zejména při léčbě deprese. NDRI zabraňují tomu, aby byly noradrenalin a dopamin přepravovány ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství noradrenalinu a dopaminu. NDRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příkladem NDRI je bupropion. Viz také inhibitor, noradrenalin, dopamin, antidepresiva.

Inhibitory zpětného vychytávání (angl. reuptake inhibitors) zahrnují rozsáhlou skupinu léků, které se používají při léčbě různých duševních onemocnění, včetně deprese. Princip jejich působení spočívá v tom, že zabraňují tomu, aby byl daný neurotransmiter přepravován ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství daného neurotransmiteru. Většina běžně používaných inhibitorů zpětného vychytávání ovlivňuje množství serotoninu, noradrenalinu a dopaminu. Existuje však také řada léčiv (zatím převážně experimentálních), které působí jako inhibitory zpětného vychytávání dalších neurotransmiterů. Příklady inhibitorů zpětného vychytávání jsou NDRI, NRI, SNRI a SSRI. Viz také inhibitor, neurotransmitery.

Inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu neboli NRI (zkratka pochází z anglického názvu noradrenaline reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají například při léčbě ADHD. NRI zabraňují tomu, aby byl noradrenalin přepravován ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství noradrenalinu. NRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příkladem NRI je atomoxetin. Viz také inhibitor, noradrenalin.

Selektivní modulátory estrogenových receptorů neboli SERM (zkratka pochází z anglického názvu selective estrogen receptor modulators) jsou léky, které se používají při léčbě různých onemocnění souvisejících s estrogeny, včetně léčby neplodnosti (v případě, že správně nefungují vaječníky), léčby a prevence postmenopauzální osteoporózy, léčby a snižování rizika vzniku rakoviny prsu a léčby dyspareunie v důsledku menopauzy. SERM na některé konkrétní tkáně působí jako estrogeny, ale v jiných tkáních účinky estrogenů naopak blokují. Příkladem SERM je tamoxifen. Viz také estrogenové receptory.

Serotoninergní neboli serotonergní znamená „mající vztah k serotoninu“. Příklady: v serotoninergní synapsi působí jako neurotransmitery serotonin, serotoninergní neuron uvolňuje serotonin jako neurotransmiter. Viz také serotonin, cholinergní, adrenergní, dopaminergní.

Serotoninový syndrom je vzácný, potenciálně život ohrožující stav, který je vyvolán zvýšenou hladinou serotoninu (což je jeden z neurotransmiterů). Serotoninový syndrom je nejčastěji způsoben užíváním některých antidepresiv, zvláště pak při nesprávném dávkování. Viz také serotonin, syndrom.

Serotonergní je jiný název pro serotoninergní.

Biologická zpětná vazba je jiný název pro biofeedback. Viz také biologie.

Zobrazeno 1 až 10 z 34

Počet výsledků